Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini pokrenuo je Akademiju klimatskih akcija, tematsku edukaciju za izabrane zvaničnike i zvaničnice parlamenata, skupština, općinskih vijeća u Bosni i Hercegovini, s ciljem da im se omogući bolji uvid u klimatske teme, posebno o konkretnim mjerama i politikama za ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promjenama. Akademija će polaznicima predstaviti i primjere dobre prakse ostvarene kroz projekte koje implementira UNDP u BiH uz podršku različitih međunarodnih i domaćih partnera u zemlji.

Prvi od tri modula Akademije održan je od 15. do 17. septembra 2023. godine u Sarajevu. Akademiju su otvorili Raduška Cupać, rukovoditeljica Sektora za energetiku i okoliš u UNDP-u i Saša Magazinović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i predsjedavajući Zelenog kluba koga čine poslanici/zastupnici iz parlamenata na svim nivoima vlasti u BiH. U svojim uvodnim obraćanjima, istakli su važnost saradnje i zajedničkog djelovanja na zelenim politikama na svim nivoima vlasti u zemlji, kako bi se što bolje pripremili i odgovorili na izazove klimatskih promjena.

Tema prvog modula Akademije bila je biodiverzitet i zaštićena područja. Učesnici su imali priliku saznati više o adekvatnim mjerama potrebnim za rješavanje uticaja klimatskih promjena na biodiverzitet i zaštićena područja u zemlji, kroz predavanja stručnjaka iz ove oblasti, među kojima i prof. dr.sc. Dragojla Goluba sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjoj Luci, Mehmeda Cere, pomoćnika ministra u Sektoru za okoliš Federalnog ministarstva okoliša i turizma, kao i gostujuće predavačice, dr. Golda Edwin, vanredne profesorice na Odsjeku za okoliš na Manakula Vinayagar Institute of Technology (MVIT) u Puducherryju, Indija i izvršne direktorice Udruženja za promicanje održivosti u kampusima i zajednicama (Association for Promoting Sustainability in Campuses & Communities – APSCC), koja je također predstavila primjere dobre prakse u svijetu.

U okviru ovog modula organizovana je posjeta i obilazak Zaštićenog pejzaža „Bijambare“, gdje su učesnike ugostili predstavnici Kantonalne javne uprave za zaštićena područja kao i Adla Kahrić, stručnjakinja za ovu oblast na projektu „Održivost zaštićenih područja u BiH“(SPA) koji implementira UNDP, a finansira Globalni fond za okoliš (GEF). Senka Mutabdžija Bećirović, voditeljica SPA projekta u UNDP-u, predstavila je aktivnosti i napore ovog projekta koji će u naredne tri godine raditi na smanjenju uticaja novonastalih klimatskih prijetnji na biološke raznolikosti u BiH, osiguravanjem mogućnosti za održivo upravljanje i finansiranje zaštićenih područja, uključujući kroz razvoj održivog turizma.

Učesnici su istakli značaj Akademije klimatskih akcija, koja im pruža mogućnost da u svojim predstavničkim i parlamentarnim aktivnostima snažnije djeluju u ovoj oblasti, kako bi se spriječila ranjivost prirodnih i društvenih procesa na klimatske promjene.

Kroz naredna dva modula koja će se održati u Trebinju i Tuzli, fokus će biti na temama energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije, energetske tranzicije i zaštite životne sredine.

Akademija se realizuje u okviru UNDP-ovog projekta „Inicijativa za izgradnju kapaciteta za transparentnost“ (CBIT), koji finansira GEF, a za organizaciju Akademije je zadužena nevladina organizacija iz Sarajeva, Mreža progresivnih inicijativa (MPI).