UNDP u Bosni i Hercegovini uspješno je pokrenuo Akademiju klimatskih akcija 2024., inicijativu koja već drugu godinu zaredom pruža izabranim zvaničnicima iz parlamenta, skupština i vijeća priliku da steknu stručno znanje o ključnim klimatskim temama. Cilj Akademije je potaknuti snažnije djelovanje u suočavanju sa izazovima klimatskih promjena, kao i i unaprijediti saradnju među različitim političkim predstavnicima u ovoj oblasti.
Akademija obuhvata tri modula, a ove godine se fokusira na teme energetske tranzicije, upravljanja rizicima i očuvanja okoliša. Pored stručnih predavanja, učesnici će imati priliku da se kroz terenske posjete direktno upoznaju s primjerima dobre prakse iz projekata koje provodi UNDP u Bosni i Hercegovini, uz podršku međunarodnih i lokalnih partnera.
a otvaranju Akademije, Raduška Cupać, rukovoditeljica Sektora za energiju i okoliš u UNDP-u u BiH, zahvalila se učesnicima na njihovom kontinuiranom interesu za ove teme, Istakla je važnost saradnje i zajedničkog djelovanja na zelenim politikama na svim nivoima vlasti u zemlji kako bi što bolje odgovorili na izazove koje donose klimatske promjene.
Saša Magazinović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i predsjedavajući Zelenog kluba, zahvalio se UNDP-u na podršci ovoj inicijativi, koja predstavlja platformu za dijalog, okupljajući predstavnike svih političkih stranaka u Bosni i Hercegovini. Istakao je da se ove teme tiču svih i predstavljaju mjesto susreta za prevazilaženje političkih razlika.
Prvi modul Akademije održan je od 31. maja do 2. juna 2024. godine u Sarajevu, s fokusom na inovativne modele finansiranja i međunarodne obaveze BiH u ovoj oblasti.
Prvog dana, predstavnici UNDP-a i Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH predstavili su Nacionalni investicijski okvir (NIF), model finansiranja projekata energetske efikasnosti.
Učesnici Akademije su posjetili JU Zavod za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine u Pazariću, gdje su mjere energetske efikasnosti realizovane putem NIF modela finansiranja, što je rezultiralo značajnim poboljšanjem uslova kako za osoblje tako i korisnike, uz istovremene značajne uštede troškova. Radovi su finansirani investicijama Federalnog ministarstva prostornog uređenja, uz kredit od Svjetske banke, i provedeni kroz UNDP-ov projekat “Povećanje ulaganja u javne objekte sa niskom stopom emisije ugljika – LowCarbon”koji finansira Zeleni klimatski fond (GCF).
Drugi dan je bio posvećen inventaru emisija stakleničkih plinova (GHG), što je ključno za ispunjavanje međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine prema UNFCCC-u, Pariškom sporazumu i Sofijskoj deklaraciji, kao i za ublažavanje negativnih uticaja klimatskih promjena. UNDP je u ovom kontekstu predstavio napore projekta 5NC koji finansira Globalni fond za okoliš (GEF), aktivno doprinoseći kreiranju politika za smanjenje emisija stakleničkih plinova.
Prof. dr. Amila Pilav-Velić, prodekanica za naučno-istraživački rad i projekte na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, govorila je o efektima EU Uredbe o Mehanizmu za prilagodbu granice ugljika (CBAM) na konkurentnost i održivi razvoj u BiH. Da bi preduzeća u BiH i dalje bila konkurentna na tržištu EU, moraju se pripremiti za uvođenje CBAM-a od januara 2026. godine, analizom svog poslovanja, mjerenjem i izvještavanjem o emisijama ugljika, te smanjenjem emisija uvođenjem novih, čistih tehnologija i obnovljivih izvora energije. Istaknuto je da iako CBAM predstavlja izazov, također daje priliku za preduzeća da unaprijede svoje proizvodne prakse i modele održivog poslovanja, čime doprinose zaštiti životne sredine i dekarbonizaciji industrije.
Učesnici su istakli važnost Akademije klimatskih akcija koja im omogućava efikasnije angažovanje u pitanjima vezanim za klimu u njihovim aktivnostima, čime se smanjuje ranjivost kako prirodnih tako i društvenih procesa na klimatske promjene.
U naredna dva modula, fokus će biti na upravljanju rizicima, sa posebnim naglaskom na prirodna rješenja za jačanje otpornosti na klimatske promjene i dugoročnu zaštitu biodiverziteta u Bosni i Hercegovini, dok će se treći modul baviti zaštitom okoliša, pravnim i institucionalnim okvirima, harmonizacijom sa EU i međunarodnim standardima, ekološkim kriminalom, kao i upravljanjem opasnim otpadom i hemikalijama.
Za organizaciju Akademije zadužena je nevladina organizacija iz Sarajeva, Mreža progresivnih inicijativa (MPI).
Posljedni komentari